uczyć się, żeby zmieniać

data opublikowania

05.Listopad.2014

NASZ PATRONAT: „Do domu okrężną drogą, czyli AUTOSTOPOWA SZTAFETA KULTUROWA”

Zostaliśmy patronem honorowym projektu, który ma na celu promocję różnorodności kulturowej, wzajemnego poznania się narodów i kultur. Autostopowa wyprawa to pomysł Ani Moch i Jona Barretta, podróżniczego małżeństwa, które z wielką pasją bloguje pod linkiem: www.hitchhikershandbook.com .

Początek wyprawy planowany jest na styczeń 2015 roku. W planie – objechanie 27 000 km i 13 państw: Turcji, Iranu, Turkmenistanu, Uzbekistanu, Tadżykistanu, Kirgistanu, Kazachstanu, Chin, Mongolii, Rosjji, Estonii, Łotwy i Litwy w 11 miesięcy.

Ania i Jon z dwiema rodzinami w Turcji 2011

Ania i Jon z dwiema rodzinami z Turcji, 2011.

Ania i Jon z rodziną Azerów, Lahic 2011

Ania i Jon z rodziną Azerów, Lahic 201.

Ania łapiąca stopa w Portugalii 2012

Ania łapiąca stopa w Portugalii 2012.

Jon i azerski staruszek w Lahic

Jon i azerski staruszek w Lahic.

Ania i Jon o wyprawie:

Do Domu Okrężną Drogą czyli Autostopowa Sztafeta Kulturowa
Każdy, kto kiedykolwiek podróżował autostopem potwierdzi, że takie podróże uczą otwartości na drugiego człowieka i udowadniają, że ludzie są tak samo dobrzy na całym świecie, bez względu na rasę, narodowość czy religię. Podróże autostopem uzależniają, bo doświadczanie ludzkiej życzliwości i bezinteresownej pomocy to niezwykle miłe i podnoszące na duchu uczucie.
Tym bardziej zaskakujący może być fakt, że kiedy dzielimy się naszymi planami z ludźmi spotkanymi na trasie, mówiąc, że planujemy odwiedzić sąsiedni kraj, oni często starają się nas odwieść od tego pomysłu, argumentując, że zostaniemy zamordowani czy obrabowani w państwie znajdującym się zaledwie kilkadziesiąt kilometrów dalej. Jednak po przekroczeniu granicy ponownie zostajemy otoczeni cudowną opieką przez wspaniałych i gotowych do pomocy ludzi, którzy nie mają nic dobrego do powiedzenia o swoich sąsiadach i dziwią się jak udało nam się przeżyć w kraju, z którego właśnie przyjechaliśmy.
Pokazuje to, że ludzie, choć z natury życzliwi, są często bardzo nieufni szczególnie wobec własnych sąsiadów a ów brak zaufania często wypływa z nieznajomości ich kultury i tradycji.
Na bazie podobnych doświadczeń postanowiliśmy rozpocząć projekt podróżniczy „Autostopowa Sztafeta Kulturowa”, którego głównym zadaniem jest apologia różnorodności kulturowej, tworzenie międzynarodowych więzów przyjaźni i pokazanie, że ludzie z innych krajów są tak samo dobrzy i uczynni, i warto się od nich uczyć.

Na czym to polega?
W czasie naszej najbliższej wyprawy przez Azję chcemy nauczyć się czegoś nowego (potrawa, gra, muzyka) w każdym odwiedzonym kraju i przekazać tę wiedze dalej. Spotkani na trasie ludzie, którzy zgodzą się na udział w projekcie, otrzymają drobny upominek, który będzie reprezentował daną tradycję i pozwoli im ją pielęgnować. Dla przykładu, aby nauczyć ich robienia tradycyjnych polskich pierogów, otrzymają foremki, które ułatwią ich lepienie. W zamian nauczą nas oni czegoś, co wypływa z ich tradycji, a my przekażemy tę wiedze dalej w kolejnym kraju wraz z drobnym upominkiem otrzymanym od poprzedniej rodziny.

Ową wymianę wiedzy i upominków zamierzamy sfilmować i pokazać to, czego się nauczyliśmy na blogu oraz na naszym kanale YouTube, aby nasi czytelnicy w Europie także mogli poznać ciekawe i egzotyczne zwyczaje, i włączyć je do swojego życia codziennego.

Poprzez stworzenie łańcucha wiedzy i praktycznych podarków, pragniemy połączyć ludzi oddalonych od siebie tysiącami kilometrów, którzy pewnie nigdy się nie spotkają i udowodnić im jak fascynującym doświadczeniem jest uczenie się od innych.

Info także na Facebook’u.