uczyć się, żeby zmieniać

data opublikowania

03.czerwiec.2015

Dzień romski w przedszkolach

W naszym projekcie Dni Kultury Romskiej trwały prawie przez miesiąc.  Projektowe przedszkola w okresie od 7 kwietnia do 14 maja organizowały dla swoich przedszkolaków Dni Kultury Romskiej. W ramach projektu „Dwie kultury – jedno przedszkole” bardzo zależało nam, by przedszkolaki miały okazję dowiedzieć się o istnieniu Romów- najlepszą okazją ku temu jest obchodzony w dniu 8 kwietnia Międzynarodowy Dzień  Romów.   Przedszkola znalazły różne sposoby, by swoim podopiecznym przybliżyć tą mniejszość etniczną.

I tak np. punkt przedszkolny z Kamiennej Góry wziął udział w szerszych obchodach przygotowanych przez prowadzącą je Fundację SALVATOR. Na oficjalne obchody w dniu 7 kwietnia zaproszone zostały poza innymi integracyjnymi punktami przedszkolnymi- prowadzonymi przez fundację,  również rodziny romskie i nieromskie, przedstawiciele urzędu miasta Wałbrzycha oraz przedstawiciele innych  organizacji pozarządowych. Występy zespołów romskich przeplatane były z krótkimi informacjami przybliżającymi różne aspekty romskiej kultury.

Przedszkole 33 jako drugie już 9 kwietnia zorganizowało super piknik na podwórku przedszkolnym mający przybliżyć historię Romów- odwoływali się przy tym do prowadzonego kiedyś przez Romów koczowniczego trybu życia. Przedszkolaki przebierając się tego dnia za Romów, spędzając dzień na świeżym powietrzu- jedząc i bawiąc się- choć w małym stopniu mogły same poczuć, jak to kiedyś żyło się Romom. Zabawa jak widać na zdjęciach była przednia!

W przedszkolu Leonardo wszystkie grupy przedszkolne odkrywały Romów mierząc się z różnymi zadaniami, jakie w kolorowych taborach czekały na przedszkolaków. I tak np. dzieciaki miały okazję potańczyć do muzyki romskiej, poznać koczowniczy tryb życia bawiąc się w namiotach,  poczytać baśnie romskie, przygotować prace plastyczne ta temat Romów. W ich przypadku było to przygotowanie do przyjęcia nowych przedszkolaków, bo już we wrześniu w ich gronie w znajdą się również dzieci romskieJ

W przedszkolu 89 podobnie jak w Leonardo-od września zawita kilkoro romskich przedszkolaków, a już  14 kwietnia całe przedszkole bawiło się w rytm romskich melodii i przy udziale Romskiego zespołu TERNI ROMANI BACHT – MŁODE ROMSKIE SZCZĘŚCIE. Zdjęcia super oddają świetną atmosferę i fakt, że do wspólnych tańców zostały włączone wszystkie przedszkolaki.

Ostatnie z naszych projektowych przedszkoli zorganizowało dzień kultury romskiej już w maju- ten majowy dzień uzależniony był od wolnych terminów zespołu romskiego TERNI ROMANI BACHT – MŁODE ROMSKIE SZCZĘŚCIE, które również i w tym przedszkolu towarzyszyło w zabawach przedszkolaków świętując Dzień Kultury Romskiej. Przedszkolaki z P 99 również mogły posłuchać wyjątkowych baśni romskich czytanych przez swoje nauczycielki, powyklejać flagę romską- odkrywając przy tym znaczenie jej wszystkich elementów.

Nasze projektowe przedszkola już planują kolejne Dni Kultury Romskiej w 2016 roku! Tym razem będziemy chcieli połączyć działania wszystkich naszych przedszkoli i wprowadzić jakiś element wspólnej zabawy dla każdego z projektowych przedszkoli.