uczyć się, żeby zmieniać

data opublikowania

20.grudzień.2019

Spotkanie projektu Mommas Coffee w Czechach

Podtrzymujemy ogień – tak można podsumować kolejne spotkanie w czeskich Albrechticach w ramach projektu dla mam realizowanego w partnerstwie z czeskim LOSem i galicyjską Minas da Brea.

Tak o spotkaniu opowiada Jana Mitrova, mama z Czech: „Mieliśmy ładny i przytulny pensjonat, w którym panowała bezpieczna atmosfera do dzielenia się historiami, dylematami, emocjami ponad 20 kobiet. Bardzo naturalnie kontynuowaliśmy ostatnie spotkanie w Polsce. W Albrechticach powitaliśmy nowe inspirujące kobiety, które dołączyły do ​​nas bez żadnych barier. Nie na próżno siła kobiet polega na akceptacji, trosce i miłości. Wszystko czego potrzebujesz to być otwartym i wszystko dzieje się tak, jak powinno. Poznaliśmy się, rzuciliśmy innymi, spojrzeliśmy w oczy, otworzyliśmy nasze głosy i troszczyliśmy się o nasze ciała. Bardzo inspirujące było wspólne dzielenie się i tworzenie łapacza snów, słowiańskiej lalki, quilling, domowej roboty pasty do zębów i wspólne szycie (torby, plecaki…). Przez pewien czas wróciliśmy do dawnych czasów, kiedy kobiety siadywały razem przy ognisku, śpiewały, dzieliły się historiami i wytwarzały produkty. „Keep the fire” stało się mottem naszego ostatniego spotkania i mam nadzieję, że nie jest ono napisane tylko na papierze, ale jest częścią naszego życia. Niedawno przeczytałem jeden cytat: „Kto pracuje rękami, jest robotnikiem, który pracuje rękami, a głową jest rzemieślnikiem, który pracuje rękami, głową i sercem jest artystą. Chciałbym, abyśmy wszyscy byli artystami naszego życia i równie dobrze dbali o nasze dzieci.

W lutym 2020 r. odbędzie się kolejne spotkanie mam, tym razem w hiszpańskiej Galicji. Tym wydarzeniem zakończymy pierwszy cykl i pierwszy krąg edukacji w ramach macierzyństwa.

Zapraszamy na naszego bloga oraz stronę na Facebook’u.