uczyć się, żeby zmieniać

data opublikowania

05.maj.2016

Zakończyliśmy realizacje projektu „Dwie kultury-jedno przedszkole”

Dzięki dofinansowaniu  ze środków EOG w ramach Programu Fundacji im. Stefana Batorego Obywatele dla Demokracji  udało nam się wprowadzić do przedszkoli 27 osobową grupę romskich dzieci z Wrocławia i Kamiennej Góry, wspierać ich pobyt tam, ale także przygotować przedszkola na przyjęcie dzieciaków i pracę z dziećmi odmiennymi kulturowo.  W sumie w czasie projektu współpracowaliśmy z 9 przedszkolami i 3 punktami przedszkolnymi  na terenie Wrocławia i Kamiennej Góry. Nasze projektowe placówki przedszkolne zakończyły udział w projekcie mocnym akcentem – przygotowując w kwietniu obchody Dnia Kultury Romskiej.

 

Oj były to niezwykłe wydarzenia, które w takich przedszkolach jak np. Przedszkole nr 99 z Inowrocławskiej, Przedszkole nr 51 z Brochowa, przedszkole Guliwer i Przedszkole nr 146 z ul. Hauke Bosaka angażowały całą społeczność przedszkolną.

 

Przedszkole nr 99 przygotowało całodzienny program dla swoich przedszkolaków ,,Magiczna podróż z cygańskim taborem”, w którym znalazły się m.in. takie punkty jak: teatrzyk pacynkowy:  „Koleżanka z przedszkola”  wprowadzający tematykę romską,  wspólne ozdabianie taborowych wozów cygańskich, wizyta u zielarki i przygotowywanie kolorowych ozdób. Z pełnym scenariuszem przebiegu tego dnia przygotowanym przez panią Małgorzatę Lewandowską można zapoznać się pobierając SCENARIUSZ.

 

Przedszkole nr 146, zaangażowało do przygotowania Dnia Romskiego również rodziny romskich przedszkolaków, które uczęszczają do tego przedszkola. Były więc  tańce oraz śpiewanie romskich piosenek. Podobnie było w Punkcie przedszkolnym w Kamiennej Górze, gdzie starano się oddać głos tego dnia rodzinom romskich przedszkolaków, by to oni mówili o własnej kulturze i włączyli się w przygotowanie Dnia Kultury Romskiej.

Część przedszkoli jak np. przedszkole Columbus, Logicus proponowało zajęcia przybliżające kulturę romską w starszych grupach wprowadzając ją jako część szerszego tematu dotyczącego różnorodności kulturowej.

 

Z organizowanych działań w naszych projektowych przedszkolach przedstawiamy krótką relację fotograficzną. Zachęcając do korzystania inne przedszkola z dobrych praktyk jak np. szczegółowo dopracowanego scenariusza przebiegu Dnia Romskiego w przedszkolu nr 99.

Zapraszamy do lektury pełnego sprawozdania projektu