uczyć się, żeby zmieniać

data

2013

miejsce

online

ORGANIZATOR

Centrum Inicjatyw UNESCO

RODZAJ PROJEKTU

projekt cyfrowy

JĘZYK ROBOCZY

polski

FINANSOWANIE

Grundtvig

OSOBA ODPOWIEDZIALNA

Magda Kudelska

PARTNERZY

-

KOSZT

-

mapa czasu Centrum Inicjatyw UNESCO

Mapa czasu

Mapa jest cyfrową wersją biblioteki wspomnień świadków historii z Dolnego Śląska. Pomysł na jej stworzenie zrodził się w trakcie realizowanego przez Centrum Inicjatyw UNESCO projektu partnerskiego „Grand Treasures” w ramach unijnego programu Grundtvig. Przedsięwzięcie trwało 2 lata i było prowadzone we współpracy z organizacjami pozarządowymi z Estonii, Łotwy, Grecji , Portugalii i Hiszpanii. W tym czasie dzieliliśmy się między sobą wiedzą i doświadczeniem zdobytym podczas pracy ze świadkami historii i ich relacjami.

Nasze stowarzyszenie, ze względu na lokalizację na Dolnym Śląsku, skupiło się na historiach mieszkańców tego właśnie regionu. W trakcie kilku projektów zgromadziliśmy szereg wspomnień świadków historii, które były dokumentowane przez młodych ludzi i wolontariuszy. Mapa ma być platformą rozpowszechniania już opisanych historii oraz tych które zostaną zebrane przez uczestników kolejnych projektów Centrum. Liczymy także na pasjonatów i wolontariuszy, którzy dołączą się do naszego kolekcjonowania wspomnień Dolnoślązaków.

Mapa jest narzędziem edukacyjnym, nośnikiem wielu unikalnych historii, które ocala od zapomnienia. Podkreśla także różnorodny charakter Dolnego Śląska i pomaga zachować dziedzictwo kulturowe regionu. I co najważniejsze, motywuje nas wszystkich, aby zmienić się na chwilę w sprytnych odkrywców i poszukiwaczy tajemnic przyglądających się bliżej historiom naszych babć, dziadków, znajomych, sąsiadów. Miejmy uszy otwarte na wyjątkowe, czasem zaskakujące, niezwykłe historie z przeszłości. Tylko my możemy je zachować dla kolejnych pokoleń.

Chcesz nam pomóc w zbieraniu historii i współtworzyć „Mapę Czasu”? Jesteś w posiadaniu materiałów, które mogłyby wzbogacić naszą stronę lub chcesz zostać wolontariuszem – poszukiwaczem historii ? Przyłącz się! Zgłoś się do nas, a powiemy Ci, w jaki sposób nagrywać wywiady. Zebrane przez Ciebie relacje znajdą się na „Mapie Czasu”. Razem możemy sprawić, że wspomnienia naszych babć, dziadków, bliskich ocaleją dla kolejnych pokoleń.

Mapa jest dostępna pod linkiem