8-15 lutego 2016
Hradec Kralove, Czechy
KURO Hradec Kralove
Contact making seminar
angielski
Erasmus Plus
Wojtek Frydrych
Community Action Dacorum (UK), Positiva Doma (Łotwa), Youth for the World (Gruzja), Youth Cooperation Centre Dilijan (Armenia), Dinamo (Portugalia), Falcogroup (Rosja), Opora (Rosja), Zavod
Voluntariat (Słowenia), Vicolocorto (Włochy), Agora Cultural (Hiszpania)
0
W dniach między 8 a 15 lutego w Hradec Králové, przytulnym i niezwykle zielonym mieście w Czechach, braliśmy udział w pierwszej części długoterminowego projektu „Strategic Mentoring”. Razem z przedstawicielami 10 innych krajów spędziliśmy sześć pracowitych dni, które umożliwiły szczegółowe omówienie wyzwań związanych z pracą mentorów w programie Wolontariatu Europejskiego. Ten intensywny czas pozwolił nam na prawdziwie żywą i niezwykle cenną wymianę doświadczeń oraz najlepszych praktyk w EVS.
Poruszony został szereg kwestii związanych z rolą mentora, jego współpracą z organizacją i sposobami motywacji w celu podniesienia jakości projektu Wolontariatu Europejskiego. Szczegółowo podkreśliliśmy konieczność wsparcia procesu uczenia się wolontariusza przez mentora, dyskutowaliśmy o jego kompetencjach i cechach, starając się określić najważniejsze wytyczne dla organizacji w tym temacie. W trakcie sesji, burz mózgów, pracy w grupach, a także podczas zwykłych rozmów z członkami spotkania, mieliśmy okazję poznać i zrozumieć projekty, które pozostali uczestnicy rozwijają w swoich krajach. Była to wyjątkowa szansa omówienia wielu praktycznych kwestii związanych z EVS i narzędziami wykorzystywanymi w mentoringu.
Rezultatem wymiany wiedzy i narzędzi było stworzenie planu treningu dla mentorów, drugiej części „Strategic Mentoring”, który już w maju odbędzie się w Armenii. „Większość z nas jest przyzwyczajona do pracy na odległość, komunikacji mailowej i traktowania skype’a jako drugiego telefonu. Jednak takie spotkania jak te, są o wiele bardziej owocne, bo oprócz organizacji poznajemy również ludzi, z którymi możemy współpracować. Wiemy jak pracują, jaki mają charakter oraz jakie poczucie humoru – a takich informacji nie uzyskami poprzez wymianę maili” – posumowuje projekt nasz przewodniczący, który brał udział w spotkaniu. Dla większości uczestników tych kilka dni było czasem na planowanie wspólnych działań, wymianę pomysłów oraz ustalanie szczegółów nadchodzącej współpracy. Mamy nadzieję, że rozmowy te okażą się owocne, a zawiązane znajomości pozwolą na realizację wielu ciekawych inicjatyw.