uczyć się, żeby zmieniać

data

Marzec - listopad 2016

miejsce

Wojcieszyn, Polska
Pesaro, Włochy

ORGANIZATOR

Centrum Inicjatyw UNESCO

RODZAJ PROJEKTU

inicjatywa młodzieżowa

JĘZYK ROBOCZY

angielski

FINANSOWANIE

Erasmus +

OSOBA ODPOWIEDZIALNA

Kamila Wierzbicka
kamila.wierzbicka@unescocentre.pl

PARTNERZY

Vicolocorto, Włochy

KOSZT

-

Traces of Identity. Inicjatywa PL & IT

Autorskie przewodniki elektroniczne po Ziemii Zotoryjskiej i okolicach oraz włoskim Pesaro w regionie Marche, międzynarodowe znajomości, warsztaty w Polsce i we Włoszech, wspólne śpiewanie przy ognisku po włosku i po polsku, wzajemne zdobywanie podstaw językowych i masa śmiechu – te i mnóstwo innych tzw. twardych i miękkich rezultatów to owoce projektu Traces of Identity. Mieliśmy wszyscy okazję uczestniczyć we wspaniałej przygodzie, a obie grupy inicjatywne pokazały bardzo wysoki poziom zaangażowania i energii w działaniu!

Traces of Identity to inicjatywa młodzieżowa stworzona w partnerstwie z włoską organizacją pozarządową Vicolocorto. Projekt został sfinansowany przez unijny program Erasmus  + dedykowany ponadnarodowym działaniom młodzieżowym. Inicjatywa cieszyła się też patronatem honorowym Instytutu Polskiego w Rzymie oraz Instytut Kultury Włoskiej w Krakowie.

Jej celem jest zachęcenie młodych ludzi do odkrywania swojej tożsamości poprzez zainteresowanie tym, co lokalne, bliskie, codzienne a często pomijane.Lokalnym partnerem projektu jest Fundacja Archeologiczna „Archeo”. Uczestnicy projektu mogli odkryć własną kreatywność w rozmowie o swojej małej ojczyźnie, nauczyć się zbierać materiały, zdjęcia, zawrzeć znajomości międzynarodowe i praktykować język angielski, a także odwiedzić Włochy i poznać innych młodych ludzi, zaś przy wsparciu mentora być od początku do końca autorami ebooka.

Na projekt złożyło się:

  • spotkanie międzynarodowe z włoską grupą w Wojcieszynie, w gminie Pielgrzymka, gdzie odbyły się warsztaty dotyczące kultury, języka, sztuki, historii lokalnej wraz ze zwiedzaniem okolicy.
  • spotkanie międzynarodowe we Włoszech, Pesaro. Spotkanie na wzór polskiego, poświecone odkrywaniu kultury włoskiej, regionu i Pesaro wraz z warsztatami i pracą nad przewodnikami.
  • praca w grupach narodowych nad elektroniczną publikacją, która jest subiektywnym przewodnikiem po okolicy. Zadaniem uczestników był podział ról i obowiązków w grupie, zrobienie zdjęć, opisów historyczny i subiektywny wybór ciekawych miejsc, a także przeprowadzenie wywiadów z osobowościami lokalnymi.

Praca w grupie była koordynowana przez mentora z Centrum Inicjatyw UNESCO. Każda grupa miała także swojeo lidera, redaktora naczelnego przewodnika, który czuwał nad pracą w grupach. Gotowe teksty i zdjęcia zostały przesłane do grafika, który pracował nad stroną edytorską ebooka.

 

img_1725

Poznajemy lokalne rękodzieło. Warsztaty cermiczne z panią Ulą Sikorą z Radziechowa

img_1813

Villa Alberti w Wojcieszynie była naszym domem na czas spotkania w Polsce. Na zdjęciu pani Ewa, właścielka, Mariusz Łesiuk – konsultant archeologiczny projektu i pan Wiesiek Surówka, lokalna osobowośc i nasz Czarny Rycerz oraz przewodnik po okolicy.

img_1825

Wspólna kolacja z panem Burmistrzem i małżonką.

it3

Wizyta w Pesaro

it2

We Włoszech też odbyły się warsztaty ceramiczne, bowiem Pesaro słynie z tradycji ceramicznej sięgającej wiele stuleci

it6

Nie musimy wspominać o zaletach pobytu w Pesaro 🙂

 

 

 

Zobacz polski ebook | Guarda ebook Polacco

icon-zone-form-2Pobierz | Scarica PDF

 

Zobacz włoski ebook | Guarda ebook Italiano

icon-zone-form-2Pobierz | Scarica PDF

 

 

Traces of Identity to  inicjatywa młodzieżowa, projekt międzynarodowego partnerstwa strategicznego, finansowany przez program Komisji Europejskiej dla młodzieży Erasmus +.