uczyć się, żeby zmieniać

FAQ – najczęstsze pytania o Wolontariat Europejski

Jeśli masz dodatkowe pytania, sugestie, wątpliwości dotyczących Wolontariatu Europejskiego, skontaktuj się z nami.

 

Kto może brać udział w programie?

Młodzi ludzie między 18 a 30 rokiem życia. Istnieją wyjątki jeśli chodzi o górną granicę wieku dla osób z mniejszymi szansami, jednak decyzję w tej sprawie podejmuje Narodowa Agencja.

Gdzie mogę realizować swój wolontariat?

Wolontariusz może wyjechać do krajów Unii Europejskiej oraz do krajów partnerskich. Kraje Programu to 28 państw członkowskich UE, państwa EOG (Islandia, Lichtenstein i Norwegia), Turcja i Szwajcaria oraz Sąsiadujące Kraje Partnerskie: Europa Południowo – Wschodnia: Albania, Bośnia i Hercegowina, Macedonia, Serbia, Czarnogóra; Europa Wschodnia i Kaukaz: Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia, Rosja, Ukraina; Kraje Basenu Morza Śródziemnego: Algieria, Egipt, Izrael, Jordania, Libia, Maroko, Autonomia Palestyńska Zachodniego Brzegu i Strefa Gazy, Syria, Tunezja, wybrane kraje Ameryki Południowej oraz kraje azjatyckie. Praktycznie istnieje możliwość wyjechania na dowolny zakątek świata, pod warunkiem, że jest tam organizacja prowadząca swój projekt. My jako organizacja wysyłająca, również możemy wysyłać do wszystkich akredytowanych organizacji na całym świecie, niemniej ze względu na nasz profil działalności koncentrujemy się na krajach UE oraz Partnerstwa Wschodniego.

Na jako długo można wyjechać?

EVS dzielimy na krótkoterminowe ( od miesiąca do dwóch) oraz długoterminowe (od 3 do 12 miesięcy). Wolontariusz może wyjechać na projekt short term, a następnie na long term. Odwrotna kolejność jest niemożliwa. Projekty długoterminowe EVS można odbyć tylko raz w życiu.

Czy muszę znać język kraju, do którego jadę?

Nie jest to obowiązkowe i zależy od kraju goszczącego oraz charakteru projektu. Jednak znajomość języka może wpłynąć na proces rekrutacji. Podczas samego projektu kurs języka zostanie zapewniony przez organizację goszczącą.

Jak aplikować?

Istnieją dwie opcje. Możesz aplikować na gotowy i zaakceptowany projekt. Organizacje goszczące, które są akredytowane przez UE możesz sprawdzić tutaj . Możesz również śledzić grupę EVS na Facebooku. Kiedy znajdziesz projekt, który spełnia Twoje oczekiwania, przyjdź z nim do nas jako do organizacji wysyłającej. Wtedy my zajmiemy się kontaktem z organizacją przyjmującą oraz wszelkimi formalnościami.

Możesz także wraz z nami napisać indywidualny projekt dla siebie, dobrać go pod swoje zainteresowania i realia miejsca, do którego pojedziesz. Jest to opcja nieco bardziej czasochłonna, ale masz szanse samemu zdecydować co będziesz robić i wybrać organizację, u której chcesz gościć

W znalezieniu odpowiedniego projektu pomoze Wam baza Youth Portal.

Jakie świadczenia otrzymuję podczas EVS?

Organizacja goszcząca zapewnia zakwaterowanie i pokrywa jego koszty, a wolontariusz dostaje miesięczne świadczenie na wyżywienie oraz kieszonkowe. Suma jest odgórnie ustalana przez Komisję Europejską i zależy od kosztów życia w kraju goszczącym. Uśredniając, jest to około 150 euro miesięcznie. Poza tym organizatorzy projektu pokrywają określoną kwotę (w zależności od odległości miejsca projektu od miejsca zamieszkania) kosztów transportu do i z kraju goszczącego (na początku i na końcu projektu). Dodatkowo wolontariusz otrzymuje darmowe ubezpiecznie zdrowotne.

Czy podczas EVS mogę być wykonywać pracę zarobkową?

Podczas EVS wolontariusz nie może być zatrudniony na umowę o pracę, zlecenie czy dzieło. Nie może mieć także statusu osoby bezrobotnej. Czas projektu nie wlicza się do okresu składkowego.